Własny kąt do pracy. Pamiętaj o kilku rzeczach!

Posiadanie własnej, prywatnej przestrzeni biurkowej to moje małe marzenie. Miejsce, gdzie nie będę musiała składać za każdym razem komputera, wszystkie pisaki, taśmy i notesy będą miały swoją półkę czy szufladę. Gdzie nikt nie będzie mi robił porządków (córka) i składował swoich rzeczy (mąż). Takie mam marzenie.

Jednak niezależnie od tego, w jakim miejscu pracujesz czy urządzasz przestrzeń do nauki dla dzieci, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. A żeby nie był to wykład, rozejrzałam się po sieci za inspirującymi biurkami. Tym razem z zagranicy.

Sprawdź, czy wszystkie te "zasady" wdrożyłaś u siebie.

szybki poradnik - jak urządzić domowe biuro | lvlupstudio


Światło

Zdziwiona, że nie zaczynam od biurka, krzesła czy odpowiedniej odległości od komputera? Cóż, to wszystko można zorganizować, a w ostateczności prowadzić firmę czy bloga z kanapy. Jednak brak światła może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Najlepsze, to oczywiście światło naturalne. Dlatego dobrze jest ustawić biurko czy stół niedaleko okna, żeby jak najdłużej korzystać ze światła dziennego.  Nie zawsze jest to możliwe. Wtedy konieczne jest doświetlenie sztuczne. Lampki powinny mieć możliwość regulacji wysokości, stać po przeciwnej stronie do ręki, którą piszemy (po prawej dla leworęcznych, po lewej dla praworęcznych). Ta sama zasada dotyczy również światła słonecznego - światło powinno padać z przeciwnej strony do "ręki piszącej". Żarówka, najlepiej mleczna, musi mieć odpowiednią barwę światła, zbliżoną do dziennej - 5000-6500K.

foto via 55 kvadrat | dobrze doświetlone biurko | lvlupstudio
 fot. 1 - via Anders Bergstedt, źródło: 55 kvadrat mäkleri - photo

via Anna Bjelkholm, Nina Holst | Lampka na biurko | lvlupstudio
fot. 2 - via Anna Bjelkholm: photo; fot. 3 via Nina Holst: Stylizimo


Biurko i krzesło

Mają być wygodne. Na tym mogłabym skończyć, ponieważ nieważne czy Twoje biurko jest przepięknym sekretarzykiem odziedziczonym po babci, blatem ustawionym na koziołkach, klasycznym niedużym biureczkiem zmieszczonym w kącie pokoju czy stolikiem dosuwanym do kanapy. Ma być Ci przy nim wygodnie i masz zmieścić na nim (lub w jego pobliżu) wszystkie niezbędne rzeczy do pracy. 

Krzesło. Możesz wybrać ergonomiczny fotel biurowy, drewniane retro krzesełko rodem z wiejskiej podstawówki lub wykorzystać to, na którym siedzisz przy stole. Wszystko zależy od tego ile masz miejsca na swoje domowe biuro i jak długo pracujesz przy biurku. 

foto via Riikka Kantinkoski, Anna Bjelkholm | nietypowe biurka | lvlupstudio
fot. 4 - via Riikka Kantinkoski - website, photofot. - via Anna Bjelkholm: photo;


Przechowywanie i tablica inspiracji

To czasami są pomijane elementy. Bo skoro mam już biurko, to się jakoś pomieszczę. A rzeczy przybywa. Zwłaszcza, jeśli jest się rękodzielnikiem i miłośnikiem wszelkich papierowych przydasi. Pomyśl o miejscu, w którym będziesz chowała dokumenty, domowe papiery, wszystkie przybory do pisania i materiały biurowe. Możesz do tego użyć słoików, puszek po kawie, pudełek i koszyków. Wszystkiego, co masz pod ręką i nadaje się do przechowywania (i ewentualnego ozdobienia).
W artykule o biurkach polskiej blogosfery znajdziesz masę inspirujących przykładów.

Tablica inspiracji, galeria wspomnień, miejsce na organizację - ściana nad biurkiem może pełnić każdą z tych funkcji i jeszcze więcej. Warto o nią zadbać, aby była piękna i praktyczna. 

foto via Hadas y Cuscus, Caroline Khoo | Tablica inspiracji, galeria w domowym biurze | lvlupstudio
fot. 6 - via Hadas y Cuscus: photo; fot. 7 - via Caroline Khoo, Instagram: Nectar & Stone, website


Pomyśl jeszcze o:

W Twoim domowym biurze mogą się jeszcze przydać:

A co Tobie przydaje się jeszcze na biurku i wokół niego?
Podziel się z nami w komentarzach.

I przypominam o akcji #pokazswojebiurko (więcej szczegółów tutaj). Trwa tylko do jutra wieczora (31 sierpnia)!

Agnieszka

Etykiety: , , , ,